اینترنت و پهنای باند اختصاصی

طراحی و پیاده سازی ارتباطات بیسیم و شبکه وایرلس گروه پاسارگاد با بهره گیری تیم تخصصی مسلط و با برخورداری از دانش روز در زمینه شبکه های بیسیم و برخورداری تجربه کافی در زمینه نصب لینک های وایرلس در ابعاد و مسافت بالا و انتقال دیتای حجیم خدمات تخصصی خود را در زمینه ارتباطات بیسیم به شرح زیر ارائه می نماید نصب لینک های وایرلس و در فواصل مختلف و کاربرد های متفاوت طراحی و پیاده سازی ایستگاه های شبکه های بیسیم و سلولی ارائه مشاوره در زمینه پیاده سازی شبکه های بیسیم با کاربرد های مختلف انتقال صوت و تلفن از طریق بستر وایرلس و ایجاد مرکز تلفن مجازی انتقال تصویر از طریق بستر وایرلس و کنترل دوربین های مدار بسته و حفاظتی اتقال دیتا و پهنای باند اینترنت از طریق بستر وایرلس طراحی و پیاده سازی و نگهداری انواع دکل فروش و خدمات پس از فروش تجهیزات شبکه بیسیم برای دریافت اطلاعات تکمیلی با شماره تلفن های شرکت تماس حاصل فرمائید.

یکی از موارد اصلی کاربرد فیبر نوری انتقال حجم بالای از اطلاعات در مسافت های بسیار طولانی حدود چند صد تا هزار کیلو متر می باشد.
فیبر نوری در محیط های کوچک و محلی .

۱ـ پیاده سازی فیبر نوری در محیط های کوچک و محلی .
۲ـ پیاده سازی فیبر نوری در سطح وسیع به منظور پیکر بندی بستر انتقال شهر ها .
۳ـ پیاده سازی فیبر نوری در سطح بسیار گسترده به منظور پیکر بندی بستر انتقال شاهراه های بین المللی .

با توجه به افزایش پهنای باند مورد نیاز در شبکه های محلی و همچنین پراکندگی کاربران واقع در یک مرز معمولاً به دو جهت از این تکولوژی استفاده می گردد .

الف) ـ به جهت پیاده سازی پهنای باند گیگابیتی برای ارتباط های سوئیچ ها و دیگر تجهیزات انتقال و همچنین به منظور ارتباط های اصلی با سوئیچ های LAN نیز از این تجهیزات استفاده می نمایند که به طور معمول در چنین مواردی از پورت های ( GBIC (Giga bit interface card با استاندارد BADE SXL ۱۰۰۰ و نیز MULTI MODE استفاده می نمایند که قابلیت انتقال اطلاعات تا حجم GBPS را تا مسافت ۵۵۰ متر دارا می باشد .

ب) ـ با توجه به محدودیت کابل های UTP تا مسافت ۱۰۰ متر ، یکی دیگر از موارد بسیار پر کاربرد فیبر نوری ، اتصال شبکه های LAN پراکنده در محیط های وسیع با استفاده از فیبر نوری می باشد که در این حالت نیز معمولاً BACK BONE اصلی شبکه را با استفاده از فیبر نوری بر پا نموده و سوئیچ ها و سرور ها با پهنای ۱GBPS به BACK BONE متصل شده و کاربران از پورت های FAST ETHEMET سرویس می گیرند .

با توجه به نوع فیبر استفاده شده SINGLE MODE و یا MULTI و همچنین نوع پورت های گیگابیتی که در سوئیچ مرکزی فیبر استفاده می شو ۱۰۰۰ BASE می توان از مسافت کمتر از ۵۵۰ متر تا ۱۵۰ کیلو متر را با استفاده از این پورت ها به طور مستقیم سرویس داد که البته با توجه به کوچک بودن محیط معمولاً از استاندارد ( BASE SX ۵۵۰ M ۱۰۰۰) و یا BASE LX ( ۱۰۰۰ ۱۰ KM ) بیشتر در این موارد استفاده می گردد .

با توجه به سطح وسیع این نوع کاربرد معمولاً کمپانی های سازنده سوئیچ های ACCESS لایه استفاده از پورت های فیبر نوری در سودئیچ های خود را جزء لاینفک دستور کار خود قرار داده و به جهت تنوع نوع پورت های فیبر نوری و کاربردهای متفاوت هر یک معمولاً سوئیچ ها را به صورت MODULAR تهیه می نمایند که بسته به نوع نیاز ماژول مربوطه در سوئیچ قرار داده می شود . از جمله کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت چشمگیری از خود نشان داده اند می توان به DASAN ، CISCO ، HYUNDAI و ۳ COM اشاره نمود .

پیکر بندی بستر انتقال شهر ها
با توجه به رشد و افزایش وسعت INTEMEL حجم اطلاعات منتقل شده در داخل آنها نیز همچنان افزایش یافته و به منظور برقراری ارتباط بین این شبکه های مجزا نیاز به شبکه گسترده تری با مدیریت متمرکز احساس می شد که شبکه های METRO ETHERNET ، SONET و انواع WDM برای پیاده سازی این منظور طراحی گردید .

با توجه به سهولت پیاده سازی METRO ETHERNET و قابلیت بسیار بالای نوع شبکه با درصد نفوذی بیشتری نسبت به موارد دیگر در شهر ها پیاده سازی گردید که هم اکنون در آمریکا و بسیاری از کشور های اروپایی از قبیل ایتالیا ، فرانسه و … به طور کامل شبکه فیبر حتی تا درب منازل کشیده شده و کاربران با پهنای باند ۱۰ MBPS به اینترنت دسترسی دارند .

با توجه به ظرفیت بسیار بالای فیبر های نوری از جمله کاربردهای دیگری که با استفاده از این تکنولوژی بسیار موفق جلوه نموده است VEDEO ON DEMAND برای کاربران خانگی می باشد که با توجه به پهنای باند بسیار بالای فیبر های نوری به راحتی خواهند توانست تعداد بسیار زیادی از کانال های تلویزیونی را با استفاده از شبکه METRO RTHERNET خود دریافت نمایند .

از جمله دیگر کاربرد های پیاده سازی شبکه فیبر شهری ، ایجاد بستر ارتباطی بین مراکز تلفنی ، جهت انتقال مکالمات تلفنی به مراکز مختلف داخل شهری می باشد .

نوع دیگر تکنولوژی انتقال با استفاده از بستر فیبر ، DWDM ، SONET یا CWDM می باشد . که از اولین تکنولوژی های ارائه شده برای فیبر می باشد با توجه به قدمت خود در بسیاری از شبکه های فیبر نوری پیاده سازی گردیده و هم اکنون در حال فعالیت می باشد ولیکن در مقایسه با ( پهنای باند ۱۰۰MPBS الی GPBS ) با توجه به هزینه پایین و سازگاری بسیار بالا و سهولت نصب و راه اندازی وگسترش آن ، این نوع شبکه نسبت به SONET ( ۴۵ MPBS الی ۴۰ GPBS ) بسیار بیشتر توسعه یافته و در بسیاری موارد جایگزین مناسبی برای SONET می باشد .

در عین حال در تکنولوژی DWDM و CWDM که از فرکانس های مختلف نور جهت انتقال چندین طول موج به طور همزمان بر روی یک فیبر استفاده می شود و پهنای باند های بسیار بالاتری نسبت به دو مورد قبلی قابل ارائه میباشد ( ۲.۵ GPBS الی ۶۴۰ GPBS ) ولیکن هزینه پیاده سازی این سیستم بر روی شبکه فیبر نوری بسیار بالا بوده و در شبکه های شهری تنها در مواردی که ناگزیر با انتقال پهنای باند های بسیار بالا باشند از این سیستم استفاده می نمایند . از جمله کمپانی های موفق در ارائه این تکنولوژی می توان به REVER STONE ، NORTEL ، CISCOو SPIRANT اشاره نمود .

پیکر بندی بستر انتقال شاهراه های بین المللی
یکی دیگر از موارد اصلی کاربرد فیبر نوری انتقال حجم بالای از اطلاعات در مسافت های بسیار طولانی حدود چند صد تا هزار کیلو متر می باشد . این نوع پیاده سازی فیبر نوری با توجه به طولانی بودن مسافت انتقال و حجم بالای اطلاعات ، نیاز به استفاده از تجهیزات بسیار گران قیمت جهت پیاده تضعیف هر چه کمتر لیزر انتقال یافته از تکنولوژی خاصی در ساخت فیلر این نوع شبکه ها استفاده می نمایند .

یکی از موارد فوق دقت هر چه بیشتر در ساخت فیبر به جهت یک نواختی در فیبر ساخته شده می باشد که با استفاده از شفاف ترین مواد بدین وسیله باعث تضفیف حداقل سیگنال ارسالی می گردند .

از موارد مهم دیگر در انتقال لیزر در فواصل طولانی و بدون استفاده از تکرار کننده ها ، جلوگیری از پراکندگی لیزر ارسالی در فیبر حامل می باشد که هر چه پرتو نور به طور مستقیم تر طی مسیر نماید ، در طی زمان ثابت مسافت بیشتری را طی می نماید که همین امر یکی از نکات اساسی در بکار گیری تجهیرات فیبر مورد استفاده جهت انتقال می باشد .

دو نمونه از روش هایی که جهت نیل به این هدف در تجهیزات انتقال پیاده سازی می نمایند را بررسی می نماییم .

استفاده از فیبر هایی با همگرایی متفاوت در طول مسیر:
در این روش از دو نوع فیبر که از نظر همگرایی کاملاً متضاد یکدیگر بوده و به صورت دقیق محاسبه گردیده اند در فواصل مشخص شده ( طبق محاسبات بر اساس اختلاف میزان همگرایی ) به صورت متوالی استفاده می نمایند . به طور مثال اگر فیبر اول از نوع A و فیبر دوم از نوع B باشد از ترکیبی به صورت ABA جهت تشکیل مسیر انتقال استفاده می نمایند .

بکارگیری یون ERBIUM در فیبر به میزان مشخص:
یکی دیگر از روش های ایجاد همگرایی در فیبر های مذکور ، تزریق دزی خاص از یون ERBIUM در متراژی خاص از ابتدای فیبر نصب شده جهت انتقال ( میزان متراژی که یون در آن تزریق می گردد و همچنین دز یون تزریق شده با توجه به محاسبات میزان طول موج مورد استفاده ، مسافت نهایی انتقال دیتا ، سرعت انتقال و نوع فیبر مورد استفاده به طور دقیق محاسبه شده و در فیبر مورد نظر اعمال می گردد ) صورت می گیرد که پیاده سازی این تکنولوژی نیز با پیچیدگی خاص خود بسیار پر هزینه می باشد .

با توجه به موارد مذکور دیده می شود که پیاده سازی تکولوژی فیبر LONG HAUL بسیار پر هزینه می باشد اما با توجه به نوع کاربرد خاص این تکنولوژی پیاده سازی آن با گسترش روز افزونی همراه بوده و با توجه به عمر زیاد تجهیزات هزینه فوق را در طی سالهای استفاده ( بالغ بر ۲۰ سال ) بسیار کاهش خواهد داد .

از جمله کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت چشمگیری از خود نشان داده اند می توان به REVERSTONE ، REDBACK ، ALCATEL و NORTEL اشاره کرد .

با توجه به کل مطالب ارائه شده ، مشاهده می گردد که تکنولوژی فیبر جایگاه خاصی در تکنولوژی انتقال به خود اختصاص داده است که تقریباً جایگزین دیگری برای آن نمی توان یافت و در این عرصه از تکنولوژی ، تاخت و تاز می نماید.